wtorek, 27 sierpnia 2013

Orla Perć 24.VIII 2013.


Przejście odcinka Zawrat - Krzyżne chodziło za mną od dłuższego czasu. Tą długą i wymagającą trasę rozpoczynam od wjazdu na Kasprowy Wierch pierwszym kursem. Oszczędzam przez to sporo sił i czasu. Jedząc śniadanie na szczycie przyglądam się Świnicy która będzie moim pierwszym wybitnym szczytem na  trasie i zarazem najwyższym 2301 m.n.p.m. Właściwa Orla Perć zaczyna się od Zawratu.


Powoli ale jednak, zaczynają się pojawiać barwy jesieni w górach. Tatry Zachodnie dopiero budzą się do życia.Jedno z wielu klimatycznych miejsc na podejściu na Świnice.

Po wejściu na szczyt widok kapitalny. Z czasem chmur zaczyna przybywać.

Sztuczne ułatwienia przy zejściu na Zawrat.


Na przełęczy Zawrat melduje się 2 godziny od wyruszenia z Kasprowego Wierchu. Dłuższą przerwę robię na Małym Kozim Wierchu. Chmur cały czas przybywa i mam nadzieje że nie będzie padać. Odcinek do Koziego Wierchu lepiej pokonać przy suchej skale.
Panorama z Małego Koziego Wierchu.


Nawet nie drgną.

Zamarła Turnia i skalny Chłopek.Odcinek od Żlebu Honoratka do Koziego Wierchu dał popalić. Kondycyjnie kiepski dzień. Samo wspinanie się i schodzenie to czysta przyjemność. Zejście po drabince też emocjonujące. W rzeczywistości nie stanowi większego problemu. Niestety cały czas idę w chmurach. W dodatku wypiłem już większość płynów z 2,5 litra jakie miałem ze sobą. 


Chodząc po Granatach postanawiam skończyć wędrówkę na Skrajnym i zejść do Murowańca. Kończy mi się woda i energii też coraz mniej.  Odcinek Zawrat- Kozi Wierch to super wspinaczka i z pewnością trzeba będzie tę trasę powtórzyć przy lepszej pogodzie. Do tego czasu trzeba popracować nad kondycją. Kwestia aklimatyzacji i wypoczęcia też ma ogromne znaczenie. 


5 komentarzy:

 1. Super :) O której byłeś na Świnicy? Z widokami z niej się poszczęściło :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Około 8:45, ludzi malutko. Większość z kolejki tak jak ja. Zapowiadali deszcz w sobote więc pogoda i tak była całkiem całkiem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne zdjęcia! Robiłam niedawno identyczną trasę, ale brakuje mi zdjęć z najciekawszych fragmentów. Muszę częściej wyciągać aparat z plecaka w czasie wędrówek...

  Tylko Honoratka to się chyba przez samo "H" pisze :P. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki Koza :D
  Już poprawione :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładne zdjęcia :)
  Słuszna decyzja, żeby zejść gdy kończy się picie i energia.
  Nie ma co ryzykować wycieńczenia i odwodnienia zwłaszcza na tak eksponowanym szlaku, jakim jest Orla Perć. ;)
  A tak w ogóle to ja nigdy nie przeszłam całej Orlej za jednym razem. Zaliczałam ją odcinkami :)
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń